W życiu większości młodych ludzi następuje pewien przełomowy moment, kiedy to muszą opuścić rodzinne miasto i wyruszyć w nieznane dotąd miejsce na studia. Być może brzmi to kłopotliwie, aczkolwiek dzisiejsze możliwości pozwalają im na błyskawiczne przystosowanie się do nowego otoczenia.

Początki dorosłości

Bardzo często mówi się, że pójście na studia, a zwłaszcza w innym mieście, jest pierwszym krokiem młodzieży w dorosłość. Owszem jak najbardziej się z tym zgadzamy, ponieważ wiąże się to z wieloma nowymi obowiązkami i przede wszystkim umiejętnością samodzielnego radzenia sobie z różnymi sytuacjami. Każdy student musi najpierw opanować skomplikowany świat akademicki, gdzie należy samemu dopilnować pewnych spraw, a także terminów. Wiele rzeczy się zmienia, a w szczególności najbliższe otoczenie, gdzie rzadziej widujemy się z rodziną oraz przyjaciółmi. Natomiast powstaje wtedy wspaniała możliwość poznania kolejnych znajomych, którzy najprawdopodobniej zostaną nimi już na całe życie. Wszystkie zebrane doświadczenia na studiach zarówno te uczelniane, jak i związane z życiem osobistym każdy zapamiętuje na zawsze, a następnie może wyciągać z nich przydatne wnioski. Nic jednak nie przychodzi bez większych konsekwencji, poświęcenia i setek popełnionych błędów.

Jak można się odnaleźć?

Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju studiów, gdyż kształcenie stacjonarne niekiedy ogranicza możliwość dorabiania po zajęciach. Wówczas studenci mogą korzystać z ofert pracy dodatkowej lub niepełno etatowej, by móc swobodnie połączyć naukę z innymi obowiązkami. Największe możliwości zapewnione są naturalnie w większych miastach, gdzie pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów i często dopasowują grafik pod zajęcia w trakcie tygodnia. Naszym zdaniem wszystko jest kwestią dobrej organizacji, gdzie młody człowiek powinien być odpowiednio zmotywowany i chętny do podjęcia pracy w celu zarobienia na własne potrzeby, rachunki czy też inne wydatki. Oto pierwsza oznaka dojrzałości, która nie u każdego przychodzi w tym samym momencie.

Zupełnie inną sytuację mamy w przypadku studentów zaocznych, którzy pojawiają się w obcym mieście jedynie weekendami. W pozostałe dni oczywiście pracują, więc nie za dużo czasu na integrowanie się z pozostałymi studentami ani zwiedzanie okolicy. W związku z ich stałą pracą i ciągłością finansową radzimy, aby wybierając się do innego miasta na zajęcia, skorzystali z usług krótkoterminowego wynajmu samochodu, dzięki czemu nie będą musieli tracić na dojeździe własnym środkiem transportu, o ile takowy w ogóle posiadają. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie korzystać z przywilejów wygodnego poruszania się po danej miejscowości, zamiast tułania się autobusami, tramwajami czy też metrem. Dobrym przykładem może być Wrocław, gdzie urbanizacja jest bardzo rozwinięta, a uczelnie najczęściej znajdują się w centralnych punktach. Wtenczas student bądź studentka może wypożyczyć samochów od Speedrental24 i przez cały weekend poruszać się po Wrocławiu bez stresu. To rozwiązanie polecamy wszystkim osobom, które nie posiadają własnego samochodu bądź mogą pozwolić sobie na wypożyczenie, ze względu na uzyskiwane dochody. Tylko niektóre miejscowości gwarantują pewne możliwości i udogodnienia związane z komunikacją, atrakcjami i miejscami rozrywki oraz różnorodnymi kierunkami studiów.