W momencie, gdy decydujesz się pierwszy raz na wynajęcie motocykla, powinieneś zaczerpnąć trochę więcej wiedzy na temat prawidłowego ułożenia ciała swojego i ewentualnych pasażerów, a także dowiedzieć się na co szczególnie zwracać uwagę.

Odpowiednia odzież i ekwipunek

Oczywiście jeśli planujemy podróż we dwójkę, należy również zaopatrzyć we właściwy sprzęt swojego pasażera, gdyż oboje koniecznie musicie zabezpieczyć się nie tylko przed zimnym wiatrem i innym czynnikami atmosferycznymi, ale także trzeba ochronić swoje ciało w razie wypadku. Właśnie dlatego po pierwsze konieczne jest posiadanie adekwatnego stroju, które niekoniecznie musi pochodzić z profesjonalnego sklepu dla motocyklistów. Jednakże warto zwrócić uwagę na zakrycie możliwie całego ciała, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi obtarciami. Świetnie w tym przypadku sprawdzają się kurtki przeciwwiatrowe i przeciwdeszczowe, które możliwie najlepiej chronią nas przed zimnem i wilgocią. Podobnie ważną kwestią jest dobór butów, które bezwzględnie mają trzymać się mocno stopy i pozwolić na stabilne oparcie się o podnóżki. Dodatkowym elementem zwiększającym komfort podczas jazdy są rękawice, które szczególnie przydatne okazują się dla kierowcy, gdyż jest on narażony na największy nacisk wiatru i chłód.

Ostatnim, ale równie istotnym elementem ubioru motocyklisty jest kask. Bez jego założenia absolutnie nie można myśleć o jakiejkolwiek przejażdżce, gdyż może to kosztować życie obu pasażerów. Kask powinien posiadać specjalne oznaczenia dotyczące jego wcześniejszego testowania, dzięki czemu możesz zyskać pewność o jego skuteczność i trwałości. Co więcej, rozmiar powinien być dopasowany do wielkości głowy, aby jednocześnie jej nie uciskać ani nie być zbyt luźnym. Warto wziąć pod uwagę także szerokość pola widzenia, by móc spokojnie ocenić sytuację na drodze bez konieczności przekręcania głowy.

Pierwszy start

Najłatwiej będą miały z pewnością osoby, które miały kiedykolwiek do czynienia z jazdą na rowerze i posiadające prawo jazdy. Dzisiejsze przepisy regulują, że każdy kierowca samochodu kategorii B z 3-letnim stażem może jednocześnie prowadzić motocykl o maksymalnej pojemności 125 ccm. Kiedy już zdecydowałeś się wypróbować swoich sił na dwóch kółkach radzimy najpierw poćwiczyć i obyć się z całym mechanizmem ruszania, zatrzymywania się i dodawania gazu. Niestety procedura ta różni się od prowadzenia auta, aczkolwiek wszystko jesteśmy w stanie się nauczyć.

Wypożyczając motocykl, musisz pamiętać, że ręce odpowiadają za sterowanie sprzęgłem, zwalnianie i hamowanie, a także przyspieszanie. Natomiast nogi mają na celu zmianę poszczególnych biegów. Jak widać cała sekwencja przebiega zupełnie odwrotnie niż za kierownicą samochodu. W przypadku motocykli równie istotne jest utrzymanie równowagi, co można osiągnąć trzymając się nogami baku i kontrolując pochyłość pojazdu za pomocą ciężaru własnego ciała. Każdy ruch powinien być odpowiednio wyważony, aby utrzymać motocykl w pionie i równocześnie móc swobodnie skręcać w obie strony. Trochę inaczej ta sytuacja rysuje się przy jeździe z dodatkowym pasażerem, ale z pewnością poruszymy jeszcze ten temat ze wskazówkami dla biernych motocyklistów. Natomiast osoby, które decydują się na swoją pierwszą podróż tym środkiem transportu, dla większej pewności i bezpieczeństwa powinny odbyć krótkie szkolenia nauki jazdy.