Zgodnie z wcześniejszą obietnicą radzimy teraz jak powinien się zachowywać pasażer motocykla, a także o czym powinien pamiętać. W skrócie opiszemy poniżej kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas swojej pierwszej przejażdżki.

Ochrona ciała

Zarówno w przypadku kierowcy, jak i pasażera bardzo ważnym jest, aby posiadać odpowiednio dopasowany strój, który przede wszystkim ochroni nas przed wiatrem, deszczem czy też upadkiem. Niekoniecznie na pierwszą trasę musisz posiadać cały profesjonalny komplet, ale na pewno zapomnij o krótkich spodenkach i klapakach latem. Obuwie również stanowi fundamentalny element ubioru, gdyż powinny zapewniać pasażerowi dobrą przyczepność i stabilność podczas opierania nóg o podnóżek. Oczywiście pożytecznym dodatkiem są rękawiczki, a najlepiej skórzane lub przeznaczone do użytkowania na mrozach, gdyż takie najlepiej zabezpieczą Twoje ręce przed zmrożeniem oraz ochronią przed zdarciem podczas ewentualnej kolizji. Jednakże konieczną i niewątpliwie najważniejszą częścią stroju motocyklisty jest kask, o którego znaczeniu raczej nie musimy już przypominać.

Właściwy siad

Wbrew pozorom to niesamowicie ważna kwestia, ponieważ ułożenie pasażera może jednakowo pomagać, jak też przeszkadzać kierowcy. Aby uniknąć drugiej opcji, radzimy przede wszystkim przytulić się do partnera i usiąść jak najbliżej niego. Wówczas utrzymanie motocykla w stabilnej pozycji nie będzie stanowiło takiego problemu. Istotnym jest, żeby samemu odzyskać równowagę i nie napierać zbytnio na plecy kierowcy lub uderzać swoim kask w jego. Natomiast jeżeli chodzi o prawidłowe i bezpieczne trzymanie najczęściej poleca się łapać pasu kierowcy motocykla, aczkolwiek w niektórych modelach powstały specjalne uchwyty z tyłu dla pasażera. Dodatkowym wsparciem może okazać się także bak, dzięki któremu łatwiej nam będzie opanować ruchy własnego ciała podczas przyspieszania czy hamowania.

Ruchy w trakcie jazdy

Generalnie wszelkie oznaki wiercenia się czy poprawiania w czasie jazdy na motocyklu są zdecydowanie zabronione, ze względów bezpieczeństwa. Jakiekolwiek gwałtowne ruchy mogą zdekoncentrować kierowcę, a co za tym idzie również wyprowadzić pojazd z równowagi i doprowadzić do upadku. W celu utrzymania płynności jazdy należy podążać za manewrami kierowcy, który decyduje w jakim momencie należy się lekko przechylić na konkretną stronę. Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę, że wypożyczając pierwszy raz motocykl pasażerowie nie mają zielonego pojęcia w jaki sposób postępować, a pierwsza podróż kojarzy im się jedynie z wielkim niepokojem i strachem. Jednakże trzeba przełamywać lęki i zaufać naszemu kierowcy, a następnie ponawiać jego ruchy zgodnie zauważonym zakrętem.

Rytuał wsiadania i zsiadania z motocykla

W pierwszej sytuacji to kierowca najpierw wsiada na jednośladowiec i stabilizuje jego pozycję, aby pasażer mógł bezpiecznie i pewnie usiąść z tyłu. Dużo wówczas zależy od pierwszego motocyklisty, ponieważ musi on zachować równowagę i jednocześnie mocno trzymać pojazd, by nie przechylił się na jedną ze stron. Natomiast w przypadku schodzenia z motocykla pierwszeństwo otrzymuje pasażer, który powinien ostrożnie i śmiało opuścić siedzenie, a kierowca nadal utrzymuje motocykl w pionie.