W życiu codziennym zdarzają się różne sytuacje, na które nie mamy wpływu. Jednak zawsze możemy zainterweniować po szkodzie, co doskonale obrazuje usługa wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy.

Na jakiej zasadzie funkcjonuje wypożyczenie auta zastępczego?

Cała procedura jest niezwykle prosta i najczęściej realizowana przez naszego ubezpieczyciela, który wskazuje na wybraną przez siebie wypożyczalnię pojazdów. Jednakże mamy całkowite prawo do zrezygnowania z tej propozycji i znalezienia własnej firmy wynajmującej samochody nam odpowiadające. W razie jakiegokolwiek wypadku czy kolizji spowodowanej przez drugą stronę możemy odwołać się i domagać pokrycia całych kosztów przez sprawcę. W między czasie, gdy samochód oddany jest do naprawy, można ubiegać się o auto zastępcze, jeżeli nie posiadamy innego. Wszystkie zasady wynajmu pojazdu z OC winowajcy dotyczą zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Zalety takiego rozwiązania

Przede wszystkim jest to ułatwienie dla osób, które na co dzień pracują i muszą dojeżdżać do pracy lub ich działalność opiera się głównie na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Dotyczyć to może również ludzi zajmujących się transportem, dla których samochód staje się elementem niezbędnym. Wówczas auto zastępcze pozwala na dalsze kontynuowanie pracy, bez większych trudności czy ograniczeń. Generalnie w dzisiejszych czasach większość porusza się własnymi pojazdami, ze względu na wygodę i zaoszczędzenie cennego czasu, dlatego takie rozwiązanie umożliwia zachowanie pewnego komfortu funkcjonowania oraz ciągłość wykonywanych obowiązków. Co więcej, wszystkie koszty związane z naprawą, wynajmem i innymi czynnościami są pokrywane przez sprawcę, a wszelkie formalności są dokonywane i sprawdzane przez ubezpieczyciela. Właśnie dlatego warto zainwestować w adekwatne ubezpieczenie wobec naszych późniejszych wymagań.

Co powinieneś jeszcze wiedzieć?

Bardzo istotnym jest, aby po wyrządzonej szkodzie złożyć oświadczenie do wybranej wypożyczalni, gdzie należy opisać wszystkie straty materialne oraz negatywne skutki z nimi związane, a chodzi tutaj głównie o uzasadnienie potrzeby wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Ponadto nie może ono pochodzić z klasy wyższej niż samochód, który został wcześniej uszkodzony. Zalecamy zgłaszać się do profesjonalnych wypożyczalnia, jak na przykład Speedrental24 we Wrocławiu, gdzie w ofercie znajdują się również marki o wyższych standardach użytkowania. Nie musisz jednak martwić się o nieopłacenie całości zniszczeń przez ubezpieczyciela sprawcy w razie bardziej luksusowych pojazdów, ponieważ ma on obowiązek zrekompensowania Tobie ogółu strat. Pamiętaj także, że nikt nie może narzucić konkretnego limitu kilometrów, które możesz przejechać wynajętym autem. Takie ograniczenia są nierealne, ponieważ nie wiadomo z góry jak długo będzie trwała naprawa Twojego samochodu. Wszystkie te wskazówki mogą przydać Ci się w przyszłości, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków panujących na drodze ani reakcji innych uczestników ruchu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do konsultacji ze swoim ubezpieczycielem, który udzieli Ci wszelkich informacji dotyczących wypożyczenia samochodu z OC sprawcy.