Większość właścicieli firm i korporacji doskonale zdaje sobie sprawę jak istotne jest zgranie i solidarność w zespole, a zwłaszcza menagerowie i osoby odpowiadające za kadrę pracowników. W poniższym artykule przedstawimy zalety i możliwości zorganizowania spotkań integracyjnych.

Korzyści dla obu stron

Po pierwsze i najważniejsze z punktu widzenia całej inicjatywy to właśnie pracownicy zyskują więcej. Głównym powodem organizowania tego typu wydarzeń jest chęć zmotywowania zespołu do dalszych działań i osiągania kolejnych sukcesów. Zdecydowanie najczęściej ta metoda stosowana jest złożonych i wielozadaniowych organizacjach, gdzie zarząd dąży do stworzenia przyjemnej rodzinnej atmosfery, co byłoby równoznaczne z wysokim stopniem zaangażowania. Można oczywiście debatować o skuteczności tych działań, aczkolwiek nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że pracownicy czują się wtenczas bardziej docenieni, a dodatkowo mają szansę na lepsze zapoznania się z zespołem. Zdarza się, że załoga, ze względu na swoją ponadprzeciętną liczebność nie zna wszystkich uczestników, przez co nie potrafią się zharmonizować i często dogadać w istotnych kwestiach. Właśnie dlatego podobne spotkania i wyjazdy konsolidacyjne pozwalają na spajanie grupy i budowanie nowych mocniejszych relacji pomiędzy nimi, a ponadto wzmacniany i promowany jest wizerunek firmy.

Jak można sprytnie wywnioskować pracodawcy również zdobywają wiele korzyści, z których pierwszą podstawową jest możliwość odliczenia podatku VAT podczas organizowania tego rodzaju wydarzeń firmowych, aczkolwiek pod warunkiem skrupulatnego gromadzenia dokumentów oraz prawidłowego rozplanowania wszystkich czynności po kolei. Co więcej, przedsiębiorstwo staje się bardziej szanowane i cenione w środowisku konkurencji oraz potencjalnych pracowników, gdzie podkreślona zostaje wartość jednoczenia się zespołu i przyjaznej współpracy. Dodatkowo zatrudnione osoby zupełnie inaczej postrzegają swój zakład pracy, gdzie jednocześnie podbudowane zostaje zaufanie i wdzięczność. Ostatnią zaletą może być sposobność poznania pracowników z kompletnie innej strony, co może, ale nie musi w późniejszym czasie rzutować na ich karierę zawodową.

Kilka propozycji na lepszą integrację

Przede wszystkim można próbować połączyć przyjemne z pożytecznym, gdzie dobrym rozwiązaniem jest wysłanie pracowników na wspólne szkolenie czy też kurs oraz zaaranżowanie im czasu wolnego. Naturalnie nie w każda branża pozwala na podobne metody integrowania członków ekipy, ale warto próbować przekształcać pewne elementy, by uzyskać zadowalający efekt. Najczęściej urządzane są imprezy, w których może uczestniczyć nawet kilka działów firmy, co jeszcze bardziej wpływa na poczucie tożsamości grupowej zatrudnionych. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się przygotowaniem tego rodzaju przyjęć.

Oprócz tych prostszych i standardowych sposobów na zespolenie konkretnego działu, polecamy bardziej nowoczesne i nieco ekstremalne rozwiązania, jak na przykład wspólny wypad motocyklami w ciekawie miejsce. Wcale nie stanowi to już dzisiaj żadnej fanaberii, ponieważ coraz więcej zakładów decyduje się na przewrotowe atrakcje. Właśnie wypożyczalnia samochodów Speedrental24 we Wrocławiu umożliwia krótkoterminowy wynajem motocykli nawet dla większej grupy osób, gdzie równocześnie wszystkie wydatki można spokojnie wliczyć w koszty na rzecz integracji. To tylko jeden z pomysłów, gdzie można wybierać spośród setek innych, a wszystko zależy od kreatywności. Ważnym jest, aby uczestnicy dobrze się bawili i jeszcze długo potem mogli wspominać ten fantastyczny wyjazd, co kolejno powinno wpłynąć także na rezultaty ich pracy oraz ogólne wyniki w firmie.