Drodzy kierowcy już w niektórych rejonach kraju spadł pierwszy śnieg, dlatego alarmujemy i koniecznie przestrzegamy przed niebezpiecznymi warunkami na drodze. Naprawdę warto zapoznać się z naszymi radami, aby zapobiec kolizjom i innym nieszczęśliwym wypadkom.

Przygotowanie techniczne

Mamy tutaj na myśli głównie sprawność samochodu przed rozpoczęciem sezonu zimowego o czym przypomina wypożyczalnia Speedrental24, która z doświadczenia wie jak ważne jest właściwe przystosowanie pojazdu. Proponujemy nie tylko w razie konieczności, ale również zapobiegawczo kontrolować stan swojego pojazdu, w szczególności działanie układu hamulcowego. Warto może nawet zastanowić się nad wymianą klocków hamulcowych, co zdecydowanie usprawni Twoją jazdę i zapewni jej stabilny charakter. Poza tym konkretnym mechanizmem należy również sprawdzić pozostałe elementy samochodu, a przede wszystkim zadbać o w miarę wczesną wymianę opon w profesjonalnym warsztacie. Wówczas unikniesz pewnych niedociągnięć podczas samodzielnej zmiany i zagwarantujesz sobie pewność w trakcie jazdy, aczkolwiek niektórzy posiadacze auta muszą liczyć się także z wyważeniem opon, by mogły prawidłowo trzymać się nawierzchni.

Praktyczne wskazówki dla kierowcy

Oprócz przystosowania samochodu do warunków zimowych, należy również zmienić swoje nawyki kierowania pojazdem i zmaksymalizować swoją ostrożność na drodze. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych kwestii, o których być może nie wiedziałeś lub zapomniałeś, a z pewnością dobrze byłoby przypomnieć sobie parę zasad ułatwiających zapanowanie nad samochodem w razie poślizgu, wyjazd z zaśnieżonego podjazdu lub ogólne funkcjonowanie na co dzień przy konieczności korzystania z samochodu.

  1. Sporym ułatwieniem będzie wcześniejsze wychodzenie z domu, by móc spokojnie i dokładnie odśnieżyć szyby, a także pozbyć się zlodowaceń. W tym celu polecamy zakup specjalnych skrobaczek, miotełek czy sprayu wspomagającego odmrażanie, które zawsze należy wozić ze sobą.
  2. Zapanuj nad swoją skrzynią biegów i zachowaj przede wszystkim spokój. Podczas panikowania najczęściej wykonujemy bardzo gwałtowne i drastyczne ruchy, które okazują się złą decyzją. Właśnie dlatego zachęcamy również do trenowania swoich umiejętności na specjalnych kursach lub pod opieką doświadczonego kierowcy na pustym i dozwolonym placu. Biegi należy zmieniać dość szybko, ale ruszać powoli i z wyczuciem, czego przykładem jest także sukcesywne dodawanie gazu na zakrętach, by nie wypaść z drogi.
  3. Podczas wpadnięcia w poślizg należy pamiętać, że ruch kierownicy w lewo pociągnie nasz samochód w prawo i odwrotnie podczas przekręcania jej w prawą stronę – auto przesunie się w lewo. Im mocniej weźmiemy zakręt, tym większe prawdopodobieństwo, że stracimy przyczepność do powierzchni jezdni.
  4. W razie problemu z ruszaniem z miejsca, gdzie jest więcej śniegu trzeba przede wszystkim wyprostować koła i powoli odpuszczać sprzęgło przy dodawaniu gazu na 2. biegu. Jednak jeśli ta metoda nie zadziała i niestety utkniemy w zaspie, musimy nieustannie poruszać samochód do przodu poprzez gazowanie i szybkie wciskanie sprzęgła aż uda się wyjechać.
  5. Nie wystarczy jedynie Twoje prawidłowe zachowanie na drodze, ponieważ istnieją również inny kierowcy. Właśnie dlatego musisz zwracać na nich szczególną uwagę i za każdym razem informować o podejmowanych manewrach, by uniknąć niepotrzebnej stłuczki. Ważny jest głównie większy odstęp, który pozwoli na dłuższą reakcję w razie hamowania, gdzie trzeba liczyć się z niekontrolowanym ruszaniem pojazdu do przodu.
  6. Nigdy nie wolno prowadzić samochodu na luzie, ponieważ grozi to całkowitym obezwładnieniem i brakiem przyczepności.