Właśnie nastał najgorętszy okres związany z wymianą opon na zimowe, kiedy to wszyscy kierowcy zastanawiają się bądź zwlekają do momentu pojawienia się pierwszego śniegu. Naszym zdaniem to poważny błąd z kilku istotnych względów.

Kiedy powinno się zmienić opony?

Nie ma nigdzie konkretnie ustalonej daty ani chociażby przedziału, kiedy następuje stosowny czas na zmianę opon letnich na zimowe. Jednakże istnieje niepisana zasada, że właśnie przełom października i listopada stanowi najodpowiedniejszy moment dla kierowców, aczkolwiek należy brać pod uwagę różne okoliczności zewnętrzne, jak na przykład miejsce zamieszkania bądź tereny, w których mamy zamiar się poruszać w najbliższym czasie. Wówczas warto pamiętać, że południe Polski o wiele szybciej rozpoczyna sezon zimowy, ze względu na warunki atmosferyczne występujące w górach i okolicach. Tamte rejony zdecydowanie wcześniej mogą spodziewać się opadów śniegu i minusowych temperatur, które mogą spowodować między innymi gołoledź. Miejscowi mieszkańcy doskonale o tym wiedzą i czym prędzej zgłaszają się do warsztatów wulkanizacyjnych, natomiast pozostali również powinni zastosować się do naszych zaleceń. Oczywiście istnieje jedno proste rozwiązanie, gdzie kierowcy w ogóle nie muszą martwić się o termin wymiany opon ani żadne inne czynności, gdy korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Każda porządna firma, jak na przykład Speedrental24 oferuje swoim klientom gotowy do użytku pojazd na każdą porę roku.

Dlaczego lepiej się nie ociągać?

Przede wszystkim, ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Jeżdżąc na oponach letnich w zimowych warunkach, nietrudno o wypadek i nieodwracalne zniszczenie auta, a w najgorszym wypadku utraty życia. Czasami nawet lekka mżawka może przyczynić się do wpadnięcia w poślizg, gdzie wystarczy obniżona temperatura powietrza. Nie ma sensu ryzykować, a wymiana opon będzie musiała nastąpić prędzej czy później. Poza tym poruszanie na oponach przeznaczonych wyłącznie na sezon letni powoduje ich niszczenie w o wiele szybszym tempie, ponieważ nie są one przystosowane do zimna i śniegu. Generalnie chodzi o parametry opon, które zimą powinny charakteryzować się właściwą mieszanką gumy i krzemu. Wtenczas ich struktura automatycznie dopasowuje się do jezdni i zapewnia maksymalną przyczepność nawet przy wyjątkowo śliskich nawierzchniach. Dodatkowo bieżnik różni się w każdym sezonie, gdzie specjalne wyżłobienia stają się szersze i liczniejsze w serii typowo zimowej. Wszystko to zostało zaprojektowane i wyprodukowane dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu poruszania się, dlatego nie odwlekaj tego momentu i w najbliższym czasie wybierz się do pobliskiego warsztatu. Dzisiejsi producenci umożliwiają kierowcom wybór spośród kilkuset marek opon różniących się między innymi ceną. Jednak zawsze należy brać pod uwagę optymalne rozwiązanie, które jednocześnie zadowoli Twój portfel, ale przede wszystkich zadba o Twoje zdrowie i innych.