W każdym samochodzie powinno znajdować się obowiązkowe wyposażenie, dzięki któremu możemy szybko zareagować w razie awarii bądź wypadku. Jednakże polskie prawo nie reguluje wszystkich niezbędników, które oczywiście są bardzo przydatne w czasie poruszania się po kraju czy całym świecie. Poniżej chcemy krótko zapoznać Was z najważniejszymi elementami ekwipunku kierowcy.

Gaśnica samochodowa

Jest to obowiązkowy element, jaki powinieneś posiadać w swoim aucie, aby uniknąć dostania mandatu. Jednak samo wożenie gaśnicy może w niczym nie pomóc, gdyż musi ona przechodzić systematyczne badania techniczne i kontrole jakości. Według polskiego prawa mniej więcej co roku trzeba odnawiać homologację w specjalnych autoryzowanych miejscach, gdzie dokładnie sprawdzą datę przydatności gaśnicy. Generalnie powinna ona mieć pojemność nie mniejszą niż 1 kg, a najlepiej od razu zgłosić się do konkretnych punktów sprzedaży, w tym między innymi w placówkach straży pożarnej, gdzie fachowcy doradzą Ci który model gaśnicy będzie najlepszy. Zdecydowanie polecamy zakup gaśnicy typu ABC, która gasi zarówno ciała stałe (A), ciecze (B) i gazy (C). Wówczas proszek rozpyla się w danym miejscu i działa natychmiastowo, ratując niekiedy życie. Niestety jeżeli przez nasze roztargnienie zapomnimy spakować jej do środka lub nie zakupimy nowej, musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Natomiast w przypadku przekroczenia terminu ważności możemy spodziewać się jedynie upomnienia i reprymendy ze strony funkcjonariusza. Jednakże zalecamy posiadanie gaśnicy, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również późniejsze problemy w razie kolizji, gdzie nasz ubezpieczyciel ma prawo odmówić udzielenia pokrycia kosztów.

Trójkąt ostrzegawczy

Właśnie drugą najważniejszą i konieczną do zabrania rzeczą jest trójkąt ostrzegawczy, który także wymaga uzyskania legalizacji. Należy stosować go w razie wypadku, awarii czy też kolizji, aczkolwiek każda z tych sytuacji wymaga zupełnie innego rozwiązania.

  • Autostrada, droga ekspresowa – zawsze powinien być ustawiony na jezdni lub poboczu w odległości 100 m za pojazdem, który dodatkowo musi mieć włączoną sygnalizacji świetlną
  • Poza obszarem zabudowanym – zawsze, gdy samochód znajduje się na jezdni w zabronionym miejscu lub na poboczu słabej widoczności dla pozostałych kierowców, gdzie odległość powinna wynosić 30-50 m, a światła awaryjne lub postojowe również muszą być włączone
  • W obszarze zabudowanym ­– zawsze, gdy pojazd stoi w zakazanym miejscu należy ustawić trójkąt na kilka metrów za samochodem albo na nim na maksymalną wysokość 1 m, aczkolwiek nadal nie wolno zapominać o dodatkowo włączonej sygnalizacji.

W przypadku nie dostosowania się do zasad prawa drogowego grozi nam mandat w wysokości około 20-500 zł.

Pozostałe (nie)obowiązkowe akcesoria

Wyżej wymienione zostały wyłącznie ogólnie wymagany sprzęt w samochodzie, aczkolwiek wszyscy doświadczeni kierowcy zapewne wyposażyli się również w pozostałe elementy niezbędne do przetrwania na drodze w razie jakichkolwiek nagłych sytuacji. Po pierwsze należy wymienić apteczkę, którą każdy mimowolnie powinien posiadać w swoim aucie, gdzie znajdować muszą się podstawowe narzędzia do udzielenia ewentualnej pierwszej pomocy. Na pewno warto zapakować do niej gazę, waciki, bandaże, maseczkę do wykonywania resuscytacji, rękawiczki oraz nożyczki. Naturalnie prawie wszędzie możesz nabyć podobne apteczki wyposażone mniej lub bardziej zaawansowanie, aczkolwiek każda wersja może okazać się niezwykle przydatna i pomocna.

Drugą kategorią rzeczy są: linka holownicza, zapasowe żarówki oraz kamizelka odblaskowa. Wszystkie te elementy na pewno znacznie ułatwiają funkcjonowanie na trasie w razie różnych awarii i problemów technicznych, gdyż nie trzeba nagle szukać pomocy u innych. Ponadto dodatkowe żarówki do lamp są konieczne, a zwłaszcza, gdy zostajemy kontrolowani przez policję. Wówczas tracimy dodatkowy czas na ich kupno oraz wymianę.

Natomiast trzecim rodzajem ekwipunku jest koło zapasowe wraz z całym zestawem do zmiany koła. Zazwyczaj większość pojazdów posiada je już w swoim wyposażeniu, aczkolwiek bywa różnie, a my zawsze powinniśmy być przygotowani na wszelkie niespodziewane okoliczności. Złapanie kapcia w drodze jest dość często spotykaną trudnością, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed potencjalnym holowaniem i zaopatrzyć się w dobrej jakości koło do wymiany oraz właściwe narzędzia. Wtenczas stosując się do wszystkich naszych zaleceń i ogólnych dyrektyw na polskich drogach, możesz jeździć o wiele spokojniej i bezpieczniej.